Astăzi, de sărbătoarea Înălțării Domnului și a Zilei Eroilor, elevii și cadrele didactice ale școlii noastre au depus un omagiu celor care s-au jertfit pentru credința, libertatea și demnitatea poporului român, la Monumentele Eroilor din satele Scânteia și Borosești. Ne-am bucurat să avem alături pe domnul Primar Mihai Darabană, pe domnul Viceprimar Gabi Ionel Tăcuțanu și reprezentanți ai serviciilor locale. Mulțumim preoților parohi din satele Scânteia și Borosești pentru sprijinul oferit în desfășurarea evenimentelor! Mulțumim comunității care ne-a fost alături și ne-a oferit prilejul de a comemora împreună trecutul, de a transmite tinerelor generații respectul și valorile neamului, de a rămâne păstrătorii credinței și istoriei care ne definesc! Mulțumim celor care la final ,,ne-au îndulcit,, elevii!
Cinste și recunoștință eternă eroilor României! Hristos S-a Înălțat!